U svrhu projekta AdriaRom, koji namjerava analizirati tako veliku površinu, izabrana su testna područja – okolica rimskih legijskih logora Burnum i Tilurium, kao i okolina pretpostavljenih kastela Promona, Magnum i Andetrium – te metodološki pristup temeljen na 7 koraka.
Korak 1: Proučavanje antičkih literarnih izvora, rimskih epigrafskih spomenika i analiza arheoloških nalaza
- Za uspješnu provedbu rekonstrukcije obrambenog sustava u pograničnoj zoni prvo je potrebno utvrditi položaje za koje se može pretpostaviti da su vojna nalazišta i formulirati strukturne pokazatelje (ceste, legijske logore, kastele i osmatračnice, jarke, palisade).
- U zaleđu Jadera i Salone poznata su dva legijska logora (Burnum i Tilurium), a pretpostavlja se i postojanje nekoliko kastela između njih. Iako su ti kasteli poznati iz antičkih literarnih izvora i epigrafskih spomenika, nikada nisu arheološki iskopavani te je njihove točne lokacije još uvijek potrebno precizno odrediti.
Korak 2: Analiza zračnih i satelitskih fotografija, karata i skeniranja LiDAR-om za identifikaciju mogućih rimskih vojnih kastela i/ili struktura na predloženom području
- Metodološki pristup projekta predviđa uporabu raznih nedestruktivnih metoda istraživanja, uključujući zračnu arheologiju (fotografije), tumačenje zračnih fotografija i skeniranje LiDAR-om
- Skeniranje LiDAR-om je napredno tehnološko rješenje koje koristi laserski skener postavljen na avion koji bilježi visoku količinu sitnih čestica na terenu. Ova vrsta dokumentiranja omogućuje filtriranje vegetacije i stvaranje terenskog modela (DTM) koji može prikazati arheološku topografiju ispod vegetacijskog pokrova.
- Podaci dobiveni LiDAR-om bit će obrađeni pomoću različitih tehnika vizualizacije, a svi prikupljeni podatci (rezultati daljinskog istraživanja, podatci dobiveni iz katastarskih i geoloških karata itd.) bit će obrađeni u GIS-u (Geographic Information System).
Korak 3: Sustavni pregled terena na odabranim područjima
- Nakon analize zračnih i satelitskih fotografija te skeniranja LiDAR-om provest će se terenski pregled na ciljanim područjima kako bi se odredio arheološki potencijal i dobile osnovne informacije o raspodjeli arheoloških nalaza i nalazišta na područjima koja su odabrana provedbom aktivnosti u koracima 1 i 2
Korak 4: Geofizička istraživanja odabranih područja
- Kako bi se dobile osnovne informacije o raspodjeli arheoloških nalaza i nalazišta na odabranim područjima i odredile najperspektivnije arheološke mikrolokacije, provest će se geofizička istraživanja.
Korak 5: Arheološka iskopavanja odabranih područja
- Na temelju rezultata dobivenih provedbom koraka 1-4, odabrat će se mjesta za arheološka iskopavanja. Prioritet će imati nalazišta na kojima arheološko iskopavanje može potvrditi i datirati rimske vojne strukture.
Korak 6: Analiza rezultata arheoloških iskopavanja
- Bez analize sitnih nalaza koji su dokumentirani tijekom arheoloških iskopavanja, nije moguće kronološki odrediti strukture zabilježene nedestruktivnim arheološkim metodama. Ti će rezultati biti pridodani analizi objavljenih i neobjavljenih sitnih nalaza iz raznih muzejskih zbirki.
- Analizu sitnih nalaza provest će istraživački tim koji uključuje stručnjake specijalizirane za specifične arheološke materijale.
Korak 7: Analiza i interpretacija svih odabranih podataka
- s ciljem predstavljanja rezultata projekta znanstvenoj i javnoj zajednici tijekom cijelog trajanja projekta planirane su diseminacijske aktivnosti
- objava znanstvenih radova u relevantnim recenziranim znanstvenim časopisima i zbornicima skupova
- sudjelovanje s predavanjima na znanstvenim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu značajnima za temu projekta